Blog

Hipnomeditasyon Nedir?

hipnomeditasyon

 

Hipnomeditasyon Nedir?

 

Hipnomeditasyon, içsel şifacının iyileştirici etkisi ile şifa bulmaktır. Meditasyon ile hipnozun birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Kişinin sağlığının kontrolünü ele alabileceğini ifade eder. Hipnomeditasyonda; inanç, plasebo, imajinasyon ve kuantum felsefesinden yararlanılmaktadır.

 

Hipnomeditasyon Nasıl Etkili Olur?

Vücutta parasempatik sistem aktivasyonu gevşeme ve şifalanma sürecini başlatır. Hipnomeditasyon sempatik sistemin – stres, Beta dalgası- etkinliğini azaltırken, Zihinde iyileştirici süreçler olan Alfa, Teta ve Delta frekanslarına geçiş sağlar.

 

Hipnomeditasyonda Ne kullanılır?

Hipnomeditasyonda imajinasyonlar – imge terapi kullanılır. Zihinde oluşturulan imajinasyonların beden üzerinde iyileştirici etkisi vardır.

 

Hipnomeditasyon Kuantum Etkisi

 

Kuantum İyileşme, Şifa Dünyası olasılıklar sistemidir. Zihin bir olasılığı seçip uygulamaya başladığında beden de buna uymak zorundadır.

 

“Zihin imgelediğini ve inandığını yapar. Gerisi zihin için sadece teferruattır…” Dr. Ulusoy

 

İnandığınızda ve Hipnomeditasyonu kurallarına uyarak uyguladığınızda şifalanma sürecini de başlatmış olursunuz.

Aynı zamanda hipnomeditasyon sezgileri ve eşzamanlılıkları arttırır.

Hipnomeditasyon kavramı Dr. Murat Ulusoy tarafından geliştirilmiş olup, şifalanma, iyileşme süreçleri ve konuya dönük eğitimleri organize etmektedir. 2017 yılında, 2. Avrasya Pozitif Psikoloji Kongresinde de konuya ait sunum yapmıştır.

hipnomeditasyon-eğitim

Vajinismus Nedir, Vajinismusta Hipnoz Tedavisi

vajinismus-belirtileri

VAJİNİSMUS TEDAVİSİNDE HİPNOZ

Vajinismus Nedir?

Vajinismus – ilişkiye girememe – kadının ilişki anında; “korku, kasılma, geri çekilme, eşini eli ile itme, acı duyma endişesi taşıma” gibi bilinçaltı sebep ve tepkilerle ilişkiyi gerçekleştirememe durumudur. Erkeklerin çoğu bu tepkileri anlamsız bulurken yanlış olarak eşinin kasıtlı olarak yaptığını bile düşünebilirler. Türkiye de her on kadından birinde vajinismus görülmektedir. Birçok çift ilk gece ve takip eden günlerde ilişkiyi yaşayamadığında tam olarak neler olup bittiğini anlayamaz. Hatta nice zaman sonra sorunlarının vajinismus olduğunun farkına varırlar.

Vajinismusa sahip kadınların bir kısmında muayeneye ait korku ve kasılmalar bulunurken bir kısmının da rahat muayene olabildiğini görebiliriz. Yine bir kısım vajinismus hastası vajenden içeriye parmak, dilatör gibi bir şey yönlendirebilirken bir kısım vajinismus hastası ise hem içeriye bir şey yönlendiremez hem de genital bölgeye bakıp, dokunmaya ait endişeler taşır.

Hemen aklınıza şu soru gelebilir; “İçeriye bir şey yönlendirebilen vajinismus kadını, penisi içeri neden alamaz? “

Haklısınız doğru bir soru. İşin paradoks kısmı da budur. Çünkü bilinçaltının asıl kurguladığı ve verdiği tepki içeriye bir şey alınması değil “ilişki anı ve penis girişidir.”

Üstelik Türklerde gözlenen vajinismusta vajen genelde serbesttir. Yani kişi içeriye bir şey alabilir durumdadır. Tıbbi bir anlatımla ve klasik vajinismus tanımının aksine pelvik taban kaslarında kasılma gözlenmez. (Pubo – Koksigeal kaslar)

Yine Türk kadınlarındaki zar yapısı % 40 oranında yarım ay veya halka şeklindedir. İçeriye dilatör veya penis girerken kanama yapmayabilir, esner, genişler ve geçişe izin verir.

Vajinismusta Hipnoz Tedavisi

Vajinismus hastalığında eklektik bir yaklaşım benimsenmelidir. 12. Avrupa Hipnoz Kongresinde de sunmuş olduğum “Bilişsel + Davranışçı +Psikoeğitim + Hipnoz” terapi yaklaşımlarını bir arada içeren sistematik bir teknik ile sabah alınan hastanın gün içinde toplam üç saatlik bir çalışma ile akşama deneyim yaşayabilir olması mümkündür.

Hipnozun vajinismus tedavisindeki önemi;

  1. Kasılmaları kaldırıp gevşemeyi zihin ve bedene öğretebilmesi
  2. Bilinçaltı bilgi çarpıtmalarını düzenlemedeki etkisi
  3. Geçmişteki ilişkiye ait oluşan koruyucu duyguları ve varsa travmaların kaldırılması
  4. Öğrenmeyi hızlandırması
  5. Başarı için cesaret, özgüven ve güçlü egonun yaratılmasıOlarak sayabiliriz.

Vajinismus nedir? Vajinismus tedavi yöntemleri nelerdir? Vajinismusta Dr. Ulusoy Tekniği nedir? Hipnoz vajinismusta nasıl kullanılır? Sorularının cevaplarını da içeren yazmış olduğum; “Vajinismus Tedavisinde Hipnoz” kitabında da geniş ve detaylı bilgi bulunmaktadır.